Főooldal
3. Tájékoztató nap

3. Tájékoztató nap

Vendégelőadóink: Dr. Kothalawala Dulana Saman háziorvos, orvos természetgyógyász, a Hagyományos Kínai Orvoslás professzora, Kothalawala Judit népegészségügyi szakember, életmód tanácsadó és terapeuta
A tájékoztató nap bevezetőjeként dr. Bódis Zoltán köszöntötte a résztvevőket, majd Danyi Dorottya a projekt szakmai vezetője ismertette a nap programját,

Az előző sikeres programja után újra felkértük Dr. Kothalawala Dulana Saman háziorvos, orvos természetgyógyász, a Hagyományos Kínai Orvoslás professzora előadónkat, hogy a korábbi foglalkozás sikere után diákjainknak kisebb csoportokban, osztályközösségekben forgószínpad szerűen tartson előadást. A program során a professzor az egészség megőrzésének, a táplálkozás és az egészséges életmód „békés” és preventív lehetőségeit mutatta be. Az előadáson a diákok is aktívan vettek részt kérdéseikkel, felvetéseikkel. Az előadó külön is kiemelte a különböző kultúrákban a táplálkozáshoz kapcsolódó spirituális szempontokat, hiszen afrikai származású, kínai orvoslással foglalkozó katolikus vallású lévén számos különleges tapasztalattal, élménnyel bír. Egy másik teremben párhuzamos előadással, illetve egyéni és kiscsoportos tanácsadással Kothalawala Judit olyan életmódbeli javaslatokkal látta el a diákokat, amelyek révén a táplálkozással kapcsolatos egyéni kérdéseikre is választ kaphattak. Különösen érdeklődtek a fogyás, a túlsúly problematikája iránt (főleg a lányok), de a testépítés veszélyessége, az energiaitalok súlyosan károsító hatása is szóba került. Természetesen pozitív útmutatást is magukkal vihettek diákjaink: az alvás, a rendszeres testmozgás, a kreatív tevékenységek fontossága is szóba került. Így a kreatív tevékenységek közül a főzés, az ételkészítés, mint szellemi-lelki tevékenység, az életmód minőségét befolyásoló tényező is nagy hangsúlyt kapott. A régi mondás, miszerint a „táplálékod az orvosságod” a beszélgetések során diákjaink számára is kézzelfogható valóssággá vált. A nap elején egyfajta „reggeli-tízórai” lehetőségként diákjaink (szintén forgószínpad szerűen) teljes kiőrlésű, illetve különböző magvas kenyér alapú ételeket kóstolhattak, változatos feltétekkel: különböző termekben különböző „kencék” kóstolására nyílt lehetőség (zakuszka, ajvár, padlizsánkrém, sajtkrémek). Különösen kedveltté vált a tradicionális görög katolikus ünnepi édesség, a koliva, amely magvakból, mazsolából mézből készül.